Сегменти из живота школе

Музиколошке реминисценције на почетак концертне сезоне

Музика, од свију уметности, највише има у себи фантастичног. И у освајању маште иде се преко музике. То је можда један од дубоких разлога за тежњу ову свију ка изворима музике. Она узвија и окрилаћује машту, крилима којима излећемо из свакидашњице.

Станислав Винавер

 

Почетак школске 2023/2024. године, која нас уводи у јубилеј од читавих 70 година, био је инспиришућ. Својеврсни интерлудијум представљен је у виду концерта Максима Дијега Пужола, аргентинског гитаристе и композитора. Крај августа одјекнуо је маестралним музицирањем на гитари, кроз уметниково наративно вођење кроз дела. Ауторске композиције, интерпретиране на највишем уметничком нивоу, донеле су публици искуство путовања кроз различите жанрове, испуњено различитим емоцијама и упливима митолошких мотива. Синтеза класичне и танго музике импресионирала је све присутне. Током своје уметничке каријере Пужол спаја класичну традицију и аргентинску традиционалну музику. Познанство са различитим уметницима из света танга утицало је на настанак композиција. Његова гитаристичка остварења изводе се широм света. Прва гитара која га је увела у свет музике, била је очева, скривена у дну плакара, а довела га је до највиших уметничких стремљења, у чијим продуктима су Ваљевци могли да уживају.

Slika na kojoj se nalazi odeća, unutra, mikrofon, osoba

Opis je automatski generisan

Први концерт почетком септембра, донео је дах Русије и виртуозност светског нивоа, поткрепљену умећима стеченим у оквирима немачке школе акордеонизма. Млади казахстански уметник, Олжас

Нурланов, засенио је ваљевску публику изванредним интерпретацијама дела неких од најпознатијих руских уметника, ремек-делом барокног композитора, али и извођењем остварења уметника из других делова света. Посебно можемо издвојити његову фантастичну визију Варлама из опере Борис Годунов Мусоргског и модернистички израз Регтајма На Јун Кина. Винавер је, пишући о пијанисткињи Ландовској, исказао да је нашла „тај забрујали космос у Баху и „старала се да нам га светло одмрси, трезвено одмршава, а сличну констатацију можемо употребити за Нурланово надахнуто интерпретирање Бахове Сонате у а–молу.

Осим значајног утицаја на културни живот Ваљева, овај концерт изузетно је мотивисао наше средњошколце у њиховом настојању ка будућим високим музичким академским достигнућима.

Slika na kojoj se nalazi odeća, osoba, haljina, obuća

Opis je automatski generisan

Октобар је протекао у знаку Дечје недеље, Концерта добродошлице, а томе је претходио наступ српских уметница светског реномеа. Виолончелисткиња Данијела Милутиновић Ненић и пијанисткиња Бранка ван Гаузвард (рођ. Жеравац) на најлепши начин су дијалогизирале на сцени. Прво је интерпретирана Соната у а-молу за чело и клавир Едварда Грига, једног од најпознатијих норвешких композитора. Ово дело је јединствено у његовом опусу, писано је за његовог брата, а кроз музицирање уметница могли смо да ишчитавамо различите стилове, контрасте и утицаје норвешке музике. Сјајно је изведена Јеврејска свита српског аутора Александра Вујића, који је деловао као пијаниста, композитор и диригент. Публици су на креативан начин дочарани композиторов свет и размишљања.

Концерт са предавањем „Како слушати (пост)минимализам Ансамбла за другу нову музику обележио је другу половину октобра у нашој школи. Значајни српски уметници: Нада Колунџија, Бранка Парлић, Мирослав Савић, Драгољуб Илић Илке, Лидија Станковић, Милена Петровић и Оливера Радмановић, наступили су у оквиру несвакидашњег клавирског ансамбла и упознали публику са основама постминимализма. Врхунско извођење и тумачење дела, уз константну интерактивност и смењивање извођача на сцени на различитим клавирима и позицијама, допринело је ефекту енергичног концертног дешавања. Посебну драж за Ваљевце биле су интерпретације дела Андреја Негића, нашег некадашњег ученика, а сада композитора и пијанисте. Проф. Савић је говорио о његовој првој композицији постминималистичког проседеа Tines, а главне одлике су базиране на одређеним импровизационим моделима у којима се акцентује ритмичка структура.

Slika na kojoj se nalazi odeća, muzički instrument, osoba, muzika

Opis je automatski generisan

О свим поменутим концертима су известили ваљевски медији и потврдили значај наше школе у изградњи уметничког живота града.

Као што смо започели овај музиколошки осврт, на исти начин га закључујемо наставком Винаверовог цитата, а у вези са импресијама о нашим концертима: На крилима маште извијамо се из свакидашњице, али често зато да је боље видимо, да се умнији, светлији и надахнутији вратимо у њу на стваралачки рад.

 

мср Тијана Читаковић

Slika na kojoj se nalazi kolaž, tekst, obuća, odeća

Opis je automatski generisan