ANDRIJA MIRKOVIĆ

Andrija Mirković

Učenik koji je najuspešnije predstavljao školu na takmičenjima u školskoj 2010/11. godini – Nagrada „Živorad Grbić”

Andrija Mirković rođen je 14.11.1992. god. u Valjevu. Interesovanje za muziku pokazuje vrlo rano, pa tako od svoje šeste godine počinje da svira klavir.

Učestvuje uspešno na mnogim klavirskim takmičenjima i osvaja brojne nagrade. Ipak, u svojoj 10-oj godini se definitivno opredeljuje za klarinet.

Od drugog razreda je učenik prof. Željka Rusinovića. Polaznik je zimskih i letnjih seminara u Srbiji, pa tako ima kontakt sa mnogim pedagozima iz zemlje.

Kao učenik osnovne muzičke škole postigao je sledeće zapažene rezultate:

• 2004. i 2005. god. je osvajao prve nagrade na Festivalu muzičkih škola Srbije i Republičkom takmičenju;

• na međunarodnom takmičenju „Ohridski biseri” u Makedoniji 2005. godine, zauzeo je četvrto mesto;

• na festivalu „Petar Stojanović” u Ubu, aprila 2006. god. poneo je prvi put naziv LAUREATA;

• marta 2007. godine na Otvorenom međunarodnom takmičenju „Davorin Jenko” u Beogradu dobitnik je I nagrade;

• na međunarodnom takmičenju „MACEDONIUM-M 2007.” u Skoplju osvaja II nagradu;

• na Republičkom takmičenju u aprilu 2007. godine osvojio je II nagradu.

U junu 2007.g. postaje redovan đak srednje muzičke škole „Živorad Grbić” u Valjevu i uspešno predstavlja školu na međunarodnom takmičenju „Ohridski biseri”, zauzevši ČETVRTO mesto u ukupnom plasmanu.

Od školske 2007/2008. godine, učenik je klase prof. Ljubiše Jovanovića i nastavlja sa serijom uspešnih takmičenja:

• Otvoreno takmičenje „Vatroslav Lisinski” – Pobednik kategorije;

• Međunarodno takmičenje „Davorin Jenko” – LAUREAT u kategoriji svih duvača;

• XIII međunarodno takmičenje „Konjović” 2008. godine zauzima peto mesto;

• Međunarodno takmičenje „Nade, talenti, majstori 2008” u Bugarskoj – POBEDA u kategoriji solista od 15-19. godina i POBEDA u kategoriji kamernih ansambala (sa drugaricom Andrijanom Božić – klavir);

• Otvoreno takmičenje „Lisinski” 2009. godine – POBEDNIK kategorije;

• Međunarodno takmičenje „Davorin Jenko” 2009. godine – I nagrada, (na istom takmičenju kao član TRIA dobijaju I nagradu);

• Republičko takmičenje muzičkih škola Srbije 2009. godine – III nagrada, (na istom takmičenju kao član TRIA dobijaju II nagradu);

• Međunarodno takmičenje drvenih duvača u Požarevcu 2009. godine – LAUREAT.

U Kotoru, 1. 7. 2009. god. nastupa kao jedan od solista sa Združenim orkestarskim timom učenika muzičkih škola Srbije, a pod dirigentskom palicom Darinke Matić-Marović. Jula 2009. god. nastupa u Pfafenhofenu - na koncertu kvarteta MISS. Učestvuje na mnogim manifestacijama u gradu predstavljajući svoju školu.

Treći razred SMŠ započinje nagradom dobijenom od ambasada Srbije i Holandije (odlazak u Holandiju na seminar kamerne muzike – tom prilikom nastupao je u okviru tria, kvarteta, seksteta i noneta). U istoj školskoj godini osvaja i sledeće nagrade:

• LAUREAT na 8. festivalu „Petar Stojanović”- Ub;

• I-1. nagradu na Republičkom takmičenju (u disciplini duo sa klavirom);

• 1. nagradu na takmičenju Drvenih duvača u Požarevcu;

• 2011. godine nastupa na takmičenju „Memorijal Dušan Protić” u školi „Vatroslav Lisinski” gde osvaja I-1. nagradu;

• na Republičkom takmičenju osvaja II-1. nagradu;

• na svom poslednjem takmičenju, kao učenik SMŠ „Živorad Grbić”, Drvenih duvača u Požarevcu, osvaja I-1. nagradu.

Bio je polaznik kurseva sledećih profesora: Ljubiše Jovanovića, Aleksandra Tasića, Milana Rerihe, Stefani Zelnik, Bruna di Gilorama, Mate Bekavca… Član je orkestra klarineta „BRUNO BRUN”- BEOGRAD. Nastupao je kao solista i u kamernim sastavima u nekim od najvećih sala Srbije: Zadužbina Ilije M. Kolarca, Etnografski muzej, Ruski dom, kao i mnogim salama širom Srbije.

Pored Opštinske i Republičke, dva puta je dobitnik i „Dositejeve” stipendije.